SZANOWNI PAŃSTWO – rodzice i opiekunowie!

Jak wiadomo sytuacja epidemiologiczna w zakresie zakażeń COVID-19 na terenie naszego powiatu jest dynamiczna i bardzo szybko się zmienia. W dobie pandemii dziennik elektroniczny (w wypadku szkół) lub inne formy kontaktu droga elektroniczną stały się szybką ścieżką kontaktu z Państwem – zapewniają szybki przepływ informacji m.in. o objęciu kwarantanną.
W przypadku wystąpienia zakażenia u ucznia/pracownika placówki organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, prowadząc dochodzenie epidemiczne informują Dyrektora szkoły/przedszkola o konieczności objęcia osób z kontaktu kwarantanną. Dyrektor następnie jest zobowiązany przekazać te informacje Państwu (m.in. po weryfikacji obecności uczniów w szkole/przedszkolu) – właśnie za pomocą dziennika (dot. szkół) lub innych form kontaktu wychowawcy z rodzicami.
Jesteśmy w stałym kontakcie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Sępólnie Krajeńskim i wszystkie informacje przekazywane Państwu są rzetelne i wiarygodne. Wspólnie podejmujemy działania w trosce o zdrowie Państwa dzieci.
Prosimy Państwa również o wyrozumiałość. W razie pytań i ewentualnych trudności proszę o kontakt z wychowawcą klasy lub sekretariatem szkoły/przedszkola, nr. tel. 52 388 20 79 .
Wszystkie istotne informacje odnośnie sytuacji epidemiologicznej w naszej placówce będziemy przekazywać Państwu na bieżąco.

Ze względu na liczne zapytania i trudności związane z terminowością oraz zasadami kwarantanny/ nadzoru epidemiologicznego/ izolacji domowej przekazuje Państwu dla przypomnienia następujące informacje:

1. Kwarantanna polega na czasowym odizolowaniu osoby, która może być nosicielem choroby zakaźnej. Ograniczenie kontaktu osoby podejrzanej o zakażenie z innymi ma na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzenienia się epidemii. Osoba na kwarantannie pozostaje w domu, nie kontaktuje się z nikim oprócz domowników, może korzystać z pracy/nauki zdalnej. Termin kwarantanny zależny jest od daty ostatniego kontaktu z osobą zakażoną (10 dni naliczając od dnia następnego po ostatnim dniu kontaktu).

PRZYKŁAD: jeśli do kontaktu z osobą zakażoną doszło 1 listopada to kwarantanna trwa od 2 listopada do 11 listopada do północy.

WAŻNE:

· kwarantannie nie podlegają domownicy uczniów.
· kwarantannie nie podlegają osoby w pełni zaszczepione (zarówno uczniowie jak i nauczyciele oraz obsługa szkoły) – pełne zaszczepienie oznacza przyjęcie 2 dawek szczepionki (Pfizer, Moderna, Astra Zeneca) lub 1 dawki Johnson. Pełne szczepienie jest uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia;
· kwarantannie nie podlegają tzw. ozdrowieńcy – czyli osoby, które przeszły
· zakażenie koronawirusem potwierdzone uzyskaniem pozytywnego wyniku testu – w okresie ostatnich 6 – ciu miesięcy.

1. Nadzór epidemiologiczny – osoby w pełni zaszczepione objęte zostają nadzorem epidemiologicznym, trwającym tyle samo co kwarantanna. Nadzór epidemiologiczny, polega na ograniczeniu do minimum kontaktów międzyludzkich i przemieszczania się, rygorystycznego przestrzegania zasad higieny, monitorowaniu stanu zdrowia.
  2. Izolacja domowa – to odosobnienie osoby, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 na podstawie uzyskanego – pozytywnego wyniku testu. Podczas izolacji pacjent pozostaje w swoim miejscu zamieszkania. Minimalny termin izolacji to 10 dni – zależny jest on jednak od stanu zdrowia pacjenta (objawów klinicznych choroby COVID-19) i decyzji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Jednocześnie przypominam Państwu, że wszystkie niezbędne informacje dotyczące pandemii COVID-19 znajdziecie Państwo w serwisie rządowym – pod adresem: https://www.gov.pl

Podstawowe informacje o kwarantannie, izolacji oraz nadzorze epidemiologicznym w zakładkach:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/mam-koronawirusa-i-jestem-w-izolacji-domowej .