Loading

Polska folklorem malowana

Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym “POLSKA FOLKLOREM MALOWANA”.
Projekt polega na wymianie informacji dotyczących regionów etnograficznych całej Polski. Dzieci miały okazję zapoznać się z walorami środowiska przyrodniczego oraz kulturowego poszczególnych regionów.

Elfiki w ramach udziału w projekcie ,,Polska Folklorem Malowana”, mogły zapoznać się z miastem Koluboszowem oraz z miastem Kraków. Dzieci poznały herby obu miast oraz najciekawsze miejsca do zwiedzania. Zaciekawiła ich historia obu regionów. Zapoznały się również ze strojem regionalnym Krakowa oraz tradycjami tego regionu.

Grupa Stokrotki w ramach udziału w projekcie wybrała się na wirtualną wycieczkę na Górny Śląsk i Mścice. Zafascynowane dzieci chętnie poznały kulturę i historię innych regionów. Dzieci wyraziły też chęć wybrania się na te tereny w przyszłości.

Grupa Puchatki zapoznała się bliżej z rejonem Śląska. Dzieci przekonały się, że gdzieś w Polsce żyją ich rówieśnicy, których warunki życia delikatnie odbiegają od tych, które znają na co dzień. Tego dnia dowiedzieliśmy się o tradycyjnych strojach i tańcach występujących na Śląsku, poznaliśmy gwarę śląską, regionalną kuchnię, a także przyjrzeliśmy się innym charakterystycznym cechom występujących na tych terenach. Dzieci nie mogły doczekać się części praktycznej, gdzie miały okazję zasmakować oryginalnych klusek śląskich, a także zamienić się w plastyka posługującego się narzędziem, jakim okazał się węgiel. „Puchatki” były zainteresowane Śląskiem i ochoczo odpowiadały na pytania związane z nowo poznanym regionem.

Dzieci z grupy Biedronki w ramach realizacji tegoż projektu przeniosły się w krainę tysiąca jezior czyli, na Mazury. Wychowankowie poznali zabytki wspaniałego miasta Węgorzewa. Najbardziej interesującym zabytkiem stał się dla nich Zamek Krzyżacki. Niemniej jednak najwięcej frajdy sprawiła dzieciom gwara mazurska. Po obejrzeniu prezentacji część dzieci stwierdziła, że bardzo chciałaby tam pojechać z rodzicami. Biedroneczki w ramach udziału w projekcie miały okazję poznać także położone całkiem niedaleko nas Kaszuby. Obejrzeliśmy filmik przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łebnie, z którego dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawych rzeczy o tym regionie naszego kraju. Zobaczyliśmy przepiękne kaszubskie krajobrazy, dowiedzieliśmy się także jak wygląda tradycyjny kaszubski strój. Największą ciekawostką dla dzieci był język kaszubski. Dzieci miały okazję poznać kilka słów po kaszubsku – najbardziej spodobały się nam słowa bómk (cukierki) oraz bala (piłka). Podczas poznawania Kaszub nie mogło oczywiście zabraknąć tradycyjnej pieśni kaszubskiej “Kaszubskie nuty”.

Jeśli chcesz możesz do nas napisać