Loading

,,LEŚNE DZIECIAKI”- INNOWACJA PEDAGOGICZNA

Drodzy rodzice, w marcu wprowadzamy nową innowacją pedagogiczną: ,,LEŚNE DZIECIAKI”- INNOWACJA PEDAGOGICZNA, WYKORZYSTUJĄCA ELEMENTY KONCEPCJI ,,LEŚNEGO PRZEDSZKOLA”.

Głównym założeniem innowacji jest planowanie edukacji i opieki nad dziećmi, tak aby przedszkolaki doświadczały oraz jak najwięcej przebywały w otoczeniu przyrody. Na początku zaczniemy od naszego przedszkolnego podwórka. Stworzymy tzw. ,,kuchnie błotne”, gdzie dzieci w cieplejsze dni będą mogły gotować zupki z błota, czy tworzyć dania z kamyków, patyczków i tego co znajdą z naszym ogrodzie. Chcemy również, by dzieci w większym stopniu przebywały na świeżym powietrzu, dlatego też częściej będą organizowane zajęcia w plenerze. Poszukamy z przedszkolakami w zakamarkach naszego ogrodu owadów i zwierzątek, które tam żyją. Poznamy również rośliny, drzewa, krzewy, które występują na terenie przedszkola. Będziemy regularnie obserwować zmieniającą się przyrodę zgodnie z występowaniem danej pory roku. Nie zabraknie również wycieczek do lasu czy też na łąkę, w ramach których dzieci będą poznawać tamtejszą przyrodę i otoczenie. Przy okazji tych wypraw nie może zabraknąć pikników z własnym prowiantem w plecaku. W miarę możliwości nawiążemy współpracę z nadleśnictwem, dzięki czemu wybierzemy się na autokarowe wycieczki do lasu, gdzie prelekcje poprowadzą leśnicy.

Co zyskają dzieci po wprowadzeniu innowacji?

 • rozszerzenie wiedzy przyrodniczej
 • nabywanie doświadczeń w obszarze fizycznym, emocjonalnym, społecznym oraz poznawczym
 • poznanie wartości oraz rozwój wrażliwości wobec środowiska przyrodniczego
 • kształcenie świadomości własnego ciała poprzez zabawy i gry w środowisku naturalnym
 • dobór treści odpowiedni do możliwości percepcyjnych, wyobrażeń oraz rozumowania
 • samodzielność w działaniu, myśleniu oraz rozwijanie kreatywności

Innowacja rozpocznie się w marcu 2022r. , a zakończy się w marcu 2023 r. Po jej zakończeniu nastąpi ewaluacja w formie ankiet dla rodziców oraz nauczycieli, która umożliwi ocenę danej innowacji.

Będziemy potrzebować:

 • stare garnki
 • chochelki
 • durszlaki
 • pojemniki (różnego rodzaju)
 • lejki małe i duże
 • stare sztućce
 • miski (małe i duże)
 • palety
 • butelki
 • itp.

Z góry dziękujemy wszystkim rodzicom za okazaną pomoc i zaangażowanie.

Accessibility Toolbar